• Dobré rady nad zlato
 • Esenciálne oleje
 • Aromaterapia
 • Deti

Najčastejšie otázky zákazníkov ohľadom používania esenciálnych olejov

Marián Hrčka
Founder of FUMEE

V poslednej dobe sme mali veľa telefonátov od ľudí a zákazníkov, ktorí sa zaujímali o kvalitu a používanie esenciálnych olejov tak, aby to bolo bezpečné a efektívne. Keďže sa veľa otázok opakovalo, usúdili sme, že bude fajn ich spísať takouto formou na našom blogu aby si ich mohli nájsť a prečítať aj ostatní. Bez dlhých rečí poďme na to.

Otázka 1: Ako je možné, že váš esenciálny olej je BIO a v porovnaní s inou spoločnosťou stojí tak málo?

Odpoveď je príliš komplexná, zhrnuli by sme to takto. Nie sme MLM (multi-levelová) spoločnosť a preto nepotrebujeme vyplácať provízie z jedného produktu niekoľkým osobám. Z tohto dôvodu vieme dodávať produkt vo vyššej kvalite ako konkurencia, ale za nižšiu cenu. Otázka 2: Vaše oleje sú príliš drahé. Veď to isté si môžem kúpiť v darčekovom obchode za 3 €, nie? 

Dajme si taký malý príklad, malú matematickú a logickú hru, kde si rozoberiem problematiku ceny. Skúste rátať s nami a začneme odzadu. Začnime odrátavať od ceny v obchode, povedzme že stál 'olejček' 4 €:

 • Odrátajme maržu obchodníka (minimálne 30-40%)
 • Odrátajme náklady na logistiku
 • Odrátajme flaštičku, kvapkátko, vrchnák, etiketu
 • Odrátajme maržu výrobcu
 • Odrátajme výrobné náklady  plnenie, amortizácia strojov, výplaty zamestnancov, réžijné náklady firmy, logistiku nákupu

Ak odrátate toto všetko, koľko asi stojí surovina v tej fľaštičke? Zrejme sme hlboko pod 1 €.
Tu náš výpočet ale nekončí, pokračujeme:

 • Odrátajme zisk alebo maržu pestovateľa
 • Odrátajme náklady na pestovanie  čas, vodu, hnojivo a prácu, amortizáciu strojov
 • Odrátajme režijné náklady pestovateľa

Koľko by nám vyšlo? Tu už sa zrejme pohybujeme na úrovni zlomkov pôvodnej ceny. Ako je teda možné, že niekto predáva esenciálny olej za túto cenu? Odpovede sa ponúkajú minimálne dve:

A) Nepredáva  to, čo je vo fľaštičke, nie je skutočný esenciálny olej. Viete, že na celom svete sa predá každý rok 3x viac Tea tree oleja ako sa ho v skutočnosti vyrobí? A tie vzácnejšie sa falšujú ešte viac. Ďalší komentár to hádam nepotrebuje. 

B) Neetický obchod  žiaľ vo svete sa deje aj to, že pestovatelia sú dotlačení do nevýhodných kontraktov, kde výkupná cena suroviny je tak malá, že sú držaní ako 'rukojemníci' kartelov spoločností a v zajatí chudoby. Na takomto obchode sa nebudeme podielať a preto už niektoré naše oleje majú certifikát FAIR TRADE pričom veríme, že časom budú také všetky naše produkty. 

Ako spoznať kvalitné esenciálne oleje pojednávame v tomto článku.


 

Otázka 3: Prečo by som mal používať esenciálne oleje v BIO kvalite?

V prvom rade ide o spôsob pestovania. Pri BIO produktoch sa nesmú používať syntetické hnojivá, pesticídy, herbicídy, fungicídy a nesmú pochádzať z geneticky modifikovaných organizmov (to je dôležitejšie ako si myslíte). Takýto spôsob pestovania je teda oveľa šetrnejší k životnému prostrediu. Produkt musí ďalej prejsť chemickou analýzou, či neobsahuje niečo, čo by v ňom byť nemalo. Chemická analýza okrem toho ukáže aj terapeutický potenciál produktu. Aký to má význam?

Predstavte si napríklad pomarančový esenciálny olej, ktorý sa lisuje z dužiny. Tá je postreková rôznymi chemikáliami niekoľkokrát až do zberu. Lisovaním teda získame okrem oleja aj všetko, alebo časť z toho, čo sme na neho nastriekali. Otázka znie: Chceli by ste takýto olej inhalovať? Alebo si ho natrieť na svoju pokožku, či pokožku svojich detí?

Ale dnes už ani BIO nepostačuje pokiaľ sa deje 'konvečným' prístupom, potrebujeme niečo iné a to regeneratívne poľnohospodárstvo. Veľmi odporúčame pozrieť Tento film  KISS THE GROUND.


Otázka 4: Akú mám istotu, že vaše výrobky sú skutočne čisté a BIO? 

Odpoveď je jednoduchá, ako jedna z mála firiem ponúkame GC / MS analýzy rovnko v detaile produktu a teda sme transparentí a môžete sa pozrieť, čo obsahujú naše oleje. Čo sa týka BIO certifikátov používame od našich dodávateľov dokumenty, ktoré deklarujú ich pôvod v BIO poľnohospodárskej produkcii. Podotýkame, že naše produkty prioritne vzikli pre nás a my nebudeme používať nič, čo nie je BIO. Viac o našej filozofii sa dočítate v sekcii o FUMEE.


Otázka 5: Prečo si nemôžem kvapnúť váš olej vo vody a vypiť? Konkurencia tvrdí, že ich oleje piť môžem. Máte teda horšiu kvalitu?

Nie, nemáme horšiu kvalitu, dokonca si dovolíme tvrdiť, že máme najkvalitnejšie esenciálne na trhu. Avšak pitie esenciálnych olejov nie je o tom, či je olej BIO alebo nie  ide tu v skutočnosti o biochémiu a zložitú farmakokinetiku. Často sa stretávame s argumentami MLM spoločností, že proti pitiu esenciálnych olejov vystupujú tí, ktorí nepredávajú takú kvalitu ako oni. To však nemá s kvalitou nič spoločné,  uvediem príklad: Mätový olej je z väčšej časti mentol a menthon a tie sú vo vysokej dávke toxické — to je vedecky overený fakt, o ktorom sa nedá ďalej diskutovať. A tento fakt nemá s kvalitou nič spoločné, je to biochémia a chémia. 

Vysvetlenie, prečo nepiť esenciálne oleje sme rozoberali v predošlom článku, určite sa oplatí prečítať.Otázka 6: Aké esenciálne oleje sú vhodné pri kojencoch?

Obzvlášť treba byť opatrný pri deťoch, ich pokožka je tenšia, jemnejšia, lepšie vstrebáva látky a je citlivejšia. Preto je dôležité zvýšiť pozornosť pri riedení esenciálnych olejov. Pre novorodencov nepoužívajte žiadne esenciálne olejena pokožku, ani riedené. Pre deti sú oveľa lepšou a bezpečnejšou alternatívou kvetové vody. Deti sú od prírody veľmi zvedavé, preto esenciálne oleje držte vždy mimo dosahu detí, aby ste predišli nehodám. 

Vek
Koncentrácia na dermálne použitie
do 3 mesiacov
0,1 - 0,2 % (len v nutných a akútnych prípadoch)
3 - 24 mesiacov
0,25 - 0,5 %
2 - 6 rokov
1 - 2%
6 - 15 rokov
1,5 - 3 %
15 rokov a viac
2,5 - 5 %
Robert Tisserand and Rodney Young, Essential Oil Safety (Second Edition. United Kingdom: Churchill Livingstone Elsevier, 2014)

Na inhaláciu sú pre deti v zásade vhodné všetky naše BIO esenciálne oleje, okrem nasledovných:

 • Mäta pieporná
 • Mäta klasnatá
 • Eukalyptus globulus
 • Niaouli
 • Rozmarín

Pri týchto sa prosím riaďte priloženými inštrukciami v jednotlivých profiloch. Treba mať na pamäti aj fakt, že pre deti môže byť dosť silná aj jediná kvapka oleja v difuzeri, aj keď pre vás môže byť vôňa slabá, alebo na hranici detekovateľnosti. Ale deti majú citlivejší čuch. Pri deťoch môžete využiť aj našeterapeutické osvievžovače vzduchu a textílií ako inak v BIO kvalite. 

Článok: Ako používať esenciálne oleje bezpečne.Otázka 7: Naozaj sa môžu hydroláty užívať vnútorne?

Áno je to tak. Výnimočnosť pôsobenia hydrolátov spočíva minimálne v dvoch veciach. Po prvé sú veľmi jemné — sú preto vhodné aj pre bábätká a malé deti, kde sa esenciálne oleje neodporúčajú. Po druhé, narozdiel od esenciálnych olejov sa dajú piť z čoho vyplýva množstvo benefitov, okrem tých zdraviu prospešných až po tie kulinárske. Problematiku sme viac rozobrali v článku: Hydroláty — vnútorné užívanie a terapeutické vlastnosti.Otázka 8: Čo môžem spraviť s vašimi prázdnymi fľašami? 

Aj tu sa ponúka viacero možností, čo sa dá s prázdnimi fľašami spraviť:

 • Fľaše od esenciálnych olejov 5 a 10 ml  tieto fľaše môžete umyť (ideálne horúca voda a saponát  ideálne EKO) a môžete si nechať na vlastné pokusy so zmesami esenciálnych olejov a olejov, ktoré využívate najčastejšie, alebo máte obľúbené. Prípadne skúste si vytvoriť vlastnú kozmetiku a olejčeky a tam sa vám také flaštičky isto zídu. Môžete si k nim doobjednať pipety, atomizéry alebo pumpičky na olej v našom eshope a tak im predlžiť životnosť  upcyklovať. Možno poznáte niekoho, kto by také flaštičky ocenil, skúste ich darovať. Pokiaľ im neviete nájsť využitie, odlepte prosím nálepku a odovzdajte ich do skla, aby sa ich podarilo recyklovať. 
 • Fľaše od hydrolátov 100/250/500 a 1000 ml Všetky tieto fľaše sú vratné, pokiaľ im neviete nájsť využitie. Ale pár nápadov máme, opäť sa hodia do domácnosti na vlasnú kozmetiku ale aj potraviny ako sirupy a nálevy. Môžete si k nim doobjednať rozprašovače alebo pumpičky na mydlo a nechať si do nich čapovať drogériu. Prípadne si z nich vyrobte difuzér, všetko potrebné nájdete v našom eshope.
  Pokiaľ sa nám ich rozhodnete vrátiť, určite vám poskytneme zľavu na váš nákup. Adresa na vrátenie je FUMEE Group s.r.o., Mlynská 26, 90084 Báhoň, Slovensko. 
 • Fľaše od olejov 30/60/100/250/500 ml  Opäť veľmi vhodné je ich využitie na vlastné experimenty s kozmetikou alebo potravinami. Pokiaľ im nenájdte využitie, odlepte etiketu a sklený obal vyseparujte do skla aby dostal novú šancu. Otázka 9: Môžem nakúpiť vaše produkty lacnejšie? Ponúkate nejakú formu spolupráce?

Áno dá sa u nás ušetriť a to rovno dvoma spôsobmi. Prvým je, že sa zaregistrujete ako náš zákazník a každým nákupom zbierate vernostné kvapky, ktoré potom môžete využiť v ďalšom nákupe. Hodnota nákupu napr. 10 € sa rovná 1 VK (vernostnej kvapke) a tá je ekvivalentom 1 €. Čiže ak spravíte budúcu objednávku v hodnote 50€ a máte nazberaných 10 VK, vaša zľava bude 10 €, čiže konečný účet bude 40€. 

Druhým, atraktívnejším spôsobom je otvoriť si u nás PARTNERSKÝ ÚČET, ktorý ponúkne zľavu až 35% oproti cenám v eshope. Podmienkou je len prvý nákup v hodnote aspoň 150€, každý ďalší nákup môžete byť v ľubovoľnej hodnote. Viac o partnerskom programe sa dočítate v tejto sekcii.

Pokiaľ by ste nenašli odpoveď na vašu otázku, neváhajte nám napísať alebo zavolať. 

Instagram @myfumee

Používaním našich stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú dodávať kvalitnejšie služby. Viac informácií.
OK