Bergamot

Bergamot

Citrus aurantium var. bergamia
Popis:
5 metrov vysoký strom patrí medzi citrusy a teda pestovanie je možné len v teplejších klimatických podmienkach. Je to kríženec horkého pomaranču a limetky pôvodom z juho-východnej Ázie. Väčšina svetovej produkcie sa dopestuje v Taliansku, Turecku, Francúszku, Alžírsku, Argentíne, Tunisku, Brazílie, Maroku. Z kôry plodov hruškovitého tvaru se získává lisovaním esenciálny olej, ktorý sa využívá v aromaterapii a parfemárskom priemysle.
Esenciálny olej

Náš najobľúbenejší citrusový olej má veľmi komplexnú vôňu, ktorú by ste mohli poznať z čaju Earl Grey. Okrem komplexnej vône, má aj komplexné účinky. Pomôže pri zlej nálade, úzkosti a nespavosti, depresii alebo strese. Má zaujímavú vlastnosť pozdvihnúť náladu a pritom vás ukľudniť. Pomáha pri potlačených emóciách, strachu prejaviť emócie a skutočné pocity. Posilňuje sebadôveru a pomáha vyjadriť pocity efektívne, jasne a vierohodne. Je vhodný pre ľudí, ktorí pociťujú beznádej a dodáva im odvahu. Učí bezpodmienečnej láske k sebe. Pomáha pri depresii, úzkosti a strese (1).

Telu vie pomôcť pri kŕčoch, bolestiach brucha, podporuje trávenie, má taktiež analgetické (proti bolesti) a karminatívne účinky (plynnatosť), podporuje prekrvenie.

Keďže pôsobí proti kŕčom, je vhodné ho použiť aj pri tíšení dusivého kašľa. Používa sa aj na intímnu hygienu - má protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky. Niektoré štúdie ukazujú znižovanie LDL cholesterolu (2) v krvi. Bergamot má antipyretické vlastnosti - znižuje horúčku (3). Preukazuje znižovanie krvného tlaku (ideálne v kombinácii s Levanduľou a Ylang Ylang 4). Treba si dať pozor pri cukrovke, pretože bergamotový olej môže ovplyvniť tvorbu inzulínu a teda môže prísť k poklesu hladiny cukru v krvi.

Vďaka svojmu zloženiu má silný antimikrobiálny účinok voči viacero patogénnym hubám a mikróbom. Preto je možné tento olej použiť aj lokálne pri rôznych kvasinkových infekciách, hubových infekciách alebo akné. Dá sa využiť aj ako ústny deodorant.

Na pleť má bergamot rozjasňujúce a tonizujúce účinky, pomôže pri podráždení a zbaví vás rôznych pigmentových škvŕn. Obzvlášť odporúčame použiť pri mastnej aj problémovej pleti. V talianskej ľudovej medicíne sa toto ovocie, alebo šťava z neho používa na hojenie rán a malé jazvičky.


Hlavné zložky bergamotového EO:

Limonene
30-40%
Linalyl acetate
20-30%
Linalol
3-15%
Gama Terpinene
6-10%
Hlavné účinky
  • Menštruácia
  • Nespavosť
  • Poruchy spánku
  • Psychické ukludnenie
  • Trávenie
  • Proti kŕčom
  • Proti kašľu
  • Antimikrobiálne účinky
  • Problémová pleť
  • Rozjasňujúci efekt na pokožke

Bergamotový olej je fototoxický!
Bergamotový olej je fototoxický, vďaka obsahu bergapténu. To znamená že, zvyšuje citlivosť pokožky voči UV žiareniu. Preto pri lokálnej aplikácii sa aspoň po dobu 12-18 hodín vyhnite slnečnému žiareniu či soláriu. Pokiaľ sa chcete tomuto efektu vyhnúť, koncentrácia 0,4% je považovaná za bezpečnú (IFRA).
Používaním našich stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú dodávať kvalitnejšie služby. Viac informácií.
OK