Cist ladanový

Cist ladanový

Cistus ladaniferus
Popis:
Cist je prirodzene nízky, vždyzelený hustý ker, pôvodom z južnej Európy a severnej Afriky, ktorý rastie divoko v mnohých častiach Grécka, ale najhojnejšie na Kréte a Cypre. Nielen v ľudovom liečiteľstve bol využívaný tiež v Španielsku, Taliansku a Turecku. Lepivé stonky tmavo hnedú, olejovitú, aromatickú živicu, ktorá sa používala v lekárstve i parfumérii už od 4. storočia pr. N. L.
Hydrosol

Aróma a chuť: 

Teplá, suchá, bylinková, mierne sladká, živicová. Podobná esenciálnemu oleju, ale len určitými tónmi.

Zdravotné účinky:

Je vhodnou voľbou pri krvácavých ranách, poraneniach, vredoch, ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe. Ideálne v kombinácii s bazalkou, rebríčkom, či angelikou. Zastavuje krvácanie už pri prvom kontakte, preto sa hodí ako prvá pomoc pri zraneniach.

Jedným z najdôležitejších použití tohto hydrosólu je zlepšenie stavu endometriózy, kde táto choroba spôsobuje nepohodlie a bolesti. Cistus spolu so slamienkou, či rebríčkom v podobe výplachov vedia zlepšiť stav tejto choroby, ak sú používané konzistentne na dennej báze. Interné užívanie cistusu môže pomôcť pri ťažkom menštruačnom krvácaní. Použite 30 ml v 1l vody 5 dní pred začiatkom cyklu a pokračujte behom neho až po koniec. Treba sledovať aj ako vaše telo reaguje na túto liečbu a či je treba dávku upraviť. Vy svoje telo poznáte najlepšie.

Emočne pomáha cistus k upokojeniu, je súčasťou Bachových kvapiek pre neutralizáciu stresu.

Kozmetické účinky:

Cistus veľmi dobre pôsobí na vrásky, stačí nastriekať 2x denne na požadovanú oblasť, či použiť ako obklad, alebo prísadu v maske, či mlieku. Vďaka styptickým účinkom je skvelý ako voda po holení, možno mužom bude voňať viac.
 
 

Ako užívať hydrolát vnútorne?
  • Akútne prípady a stavy: odporúčame 1 čajovú lyžičku na pohár vody. Maximálne 3-5 krát za deň.

  • 3 týždňový protokol— chronické stavy: spravte si 3 týždňovú kúru, vypite 1-2 polievkové lyžice (15-30 ml) hydrolátu v 1 litry vody. Neprekračujte túto dávku ani neberte produkt dlhší čas. Po 3 týždňoch si treba dať prestávku aspoň 7 dní. V prípade potreby kúru zopakovať. Na 3 týždňovú kúru treba cca 700 ml hydrolátu.

Má silné adstringentné a hojivé účinky, zastavuje krvácanie, takže sa veľmi hodí pri malých nehodách po holení. 


Recepty:
  • Tonikum po holení  HY cistu + HY hamamelu v pomere 1:1 zmiešame a postrekovačom nanášame na pleť po holení.

  • Dezinfekčný prostriedok na rany hydroláty cistu, slamienky a čajovníku zmiešame v rovnakom pomere a aplikujeme na rany postrekovačom alebo obkladom.

 
Zdroje a práva:

Zaujali vás tieto informácie? Pokiaľ máte záujem vzdelávať sa viac, napíšte nám a my vám zašleme zdroje, ktoré vám pomôžu rozšíriť obzory aromaterapie a fytoterapie. © 2020 Žiadna časť tohto textu sa nesmie reprodukovať bez výslovného súhlasu FUMEE Group s.r.o. 
Používaním našich stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú dodávať kvalitnejšie služby. Viac informácií.
OK