Levanduľa lekárska

Levanduľa lekárska

Lavandula angustifolia
Popis:
Je voňavá bylinka, ktorú možno pestovať aj v našich zemepisných šírkach. Levanduľa zahŕňa viac ako 30 druhov. Rastie nadivoko, ale hlavne sa pestuje v Stredomorí (Provensálsku, Toskánsku ), Španielsku, Bulharsku, Chorvátsku, ale aj v Severnej Afrike, Indii, Austrálii, na Novom Zélande alebo v Amerike. Má veľmi široké uplatnenie. Začiatkom leta, keď celé Provensálsko zaleje slnko, sfarbia sa lúky do fialova.
Esenciálny olejHydrosol

Pri levanduli je dôležité si všimnúť jej presný názov, lebo existuje viac druhov levandule s rôznymi účinkami. Lavandula angustifolia (známa ako aj levanduľa lekárska, levanduľa úzkolistá, levanduľa pravá) upokojuje a stabilizuje, pomáha obnoviť mentálnu a emočnú rovnováhu, nápomocná pri spracovaní traumatických emočných zážitkov, uľavuje pri nervovom vypätí a šoku, potláča pocity paniky a hystériu, vhodná pri nespavosti, tíši silné emócie, ktoré nám prerastajú cez hlavu, zmierňuje frustráciu a podráždenosť, pomáha nám realizovať zmenu, zmierňuje úzkosť, ktorej následkom je plachosť a rozpaky, vhodná pre ľudí s veľkým potenciálom, ktorí sa nedokážu presadiť pre nedostatok sebadôvery. Ľudia ktorí potrebujú levanduľu sa schovávajú v sebe a blokujú u seba pravdivé sebavyjadrovanie. V skutočnosti v sebe zadržiavajú svoje najvnútornejšie pocity. Použitím levandule začneme prejavovať svoje vlastné ja.

Levanduľa je dobre známa pre svoju schopnosť tlmiť bolesť. Za tieto účinky sú zodpovedné hlavné chemické zložky - linalool a linalyl acetát. Klinické štúdie dokázali, že levanduľový olej či už vo forme inhalácie alebo masáže znižuje citlivosť na bolesť. Taktiež dokáže pomôcť napr. pri liečbe reumatoidnej artritídy, pri bolestivej menštruácii a ženám po cisárskom reze. Nedávne štúdie ukázali podobné výsledky a dospeli k záveru, že levanduľa má antioxidačnú aktivitu a pomáha predchádzať alebo zvrátiť oxidačný stres. (1, 2)

Linalyl acetát je zodpovedný aj za protikŕčový účinok levanduľového oleja, takže pomôže pri kŕčovitých poruchách trávenia a kŕčoch ľahkého svalstva. Olej je efektívny aj voči niektorým ľudským patogénom, ktoré odolávajú aj antibiotikám. Levanduľa je v ľudovom liečiteľstve dobre známa ako prostriedok podporujúci hojenie rán a zlepšujúca stav jaziev.

Levanduľový olej dokáže zmierniť začervenanie, opuchy, je veľmi vhodný pri ľahkých popáleninách, uhryznutí a uštipnutí. Levanduľa má za sebou dlhú históriu, pokiaľ ide o jej upokojujúce a utišujúce účinky na nervový systém, napr. štúdie dokázali, že rozptýlenie levandule vo svojom domove znižuje u žien po pôrode postnatálnu depresiu alebo úzkostné poruchy (3). Levanduľový olej je obľúbený pri problémoch so spánkom, pri strese, úzkosti a nervozite. Výrazne znižuje symptómy posttraumatického stresu, čo dokazujú aj štúdie (4).

Hlavné účinky
 • Menštruácia
 • Nespavosť
 • Poruchy spánku
 • Psychické ukludnenie
 • Trávenie
 • Proti kŕčom
 • Antimikrobiálne účinky
 • Problémová pleť
 • Artritída
 • Pohybový aparát
 • Štípance, alergie, opuchy, popáleniny
 • Po opalovaní / spálení slnkom
Používaním našich stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú dodávať kvalitnejšie služby. Viac informácií.
OK