Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový

Matricaria recutita / chamomila
Popis:
Rumanček kamilkový je jednoročná, silno aromatická bylina. Ľudovo sa nazýva harmanček alebo kamilka.Pre jeho balzamovú vôňu ho starí Gréci nazývali „jablkom Zeme“. Anglosasi mu určili pozíciu z deviatich posvätných bylín, ktoré dal svetu boh Woden. Latinský názov matricaria je odvodený od slova „mater“ (z lat.), čo znamená matka. Naznačuje teda uplatnenie pri gynekologických ťažkostiach.
Esenciálny olejHydrosol

Rumanček kamilkový je jednou z najstarších liečivých bylín. Parnou destiláciou drobných kvetov vzniká modrý esenciálny olej.

Rumanček kamilkový obsahuje vysoký podiel antioxidantov, vrátane izomérov bisabololu a seskviterpénu chamazulénu, ktorý je zodpovedný za modrú farbu tohto oleja. Je jednou z najlepších liečivých bylín proti stresu, úzkosti, pri hystérii a nespavosti. Tiež na podporu relaxu - inhalovanie esenciálneho oleja sa odporúča ako prvá pomoc pri depresii (1).

Podporuje zdravú, hladkú pokožku, je protizápalový a po stáročia sa používa na liečbu rán, ekzémov, modrín, popálenín. Pridáva sa do kozmetických produktov na zníženie známok starnutia pleti, zmiernenie pigmentácií a na vyblednutie jaziev.


Tipy ako použiť olej:

  • MASÁŽ / KÚPEĽ: 4 -7 kv. rumančekového oleja pridať do 10 ml napr. mandľového oleja a vmasírovať do tela, má uvoľňujúci účinok, zbavuje bolesti a napätia. Je vhodný na podráždenú pokožku. Zmierňuje svalové kŕče a bolesti kĺbov. Na uvoľnenie je vhodné použitie aj do kúpeľa.
  • DIFÚZOVANIE: Difúzujte v miestnosti, či už v práci, škole alebo doma, pokiaľ chcete zlepšiť dýchanie, uvolniť nosovú sliznicu, alebo zlepšiť náladu.
  • PLEŤ: Rumančekový olej je vhodný na zrelú pleť, znižuje príznaky starnutia, zbavuje vrások a pigmentovPodporuje produkciu kolagénu a elastínu. Chráni pleť pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Pre svoj protizápalový účinok sa pridáva aj do prípravkov na ústnu hygienu.
Používaním našich stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú dodávať kvalitnejšie služby. Viac informácií.
OK