Šalvia muškátová

Šalvia muškátová

Salvia sclarea
Popis:
Aromaterapia využíva účinky tohto oleja na zmiernenie stresu, upokojenie mysle a ako antidepresívum. Považuje sa za jeden z najúčinnejších olejov na podporu hormonálnej rovnováhy u žien, hlavne v čase menopauzy. Zmierňuje strach a úzkosť. Dokáže však oveľa viac - čítajte nižšie.
Esenciálny olejHydrosol

Šalvia muškátová by sa dala považovať za najlepší olej na ženské záležitosti ako menopauza, PMS a hormonálna rovnováha. Hodí sa ale aj pri problémoch so zaspávaním.

Esenciálny olej sa extrahuje z listov a púčikov rastliny. Aromaterapia využíva jeho účinky na zmiernenie stresu, upokojenie mysle a ako antidepresívum. Šalvia muškátová má antibakteriálne vlastnosti, ktoré chránia hlavne hrubé črevo a močový systém. Považuje sa jeden z najúčinnejších olejov pri liečbe hormonálnej nerovnováhy u žien, pri menštruačných kŕčoch, návaloch, nadúvaní a zmene nálady. Zmierňuje strach a úzkosť z bolesti pri pôrode (1).

Významne znižuje krvný tlak, krv rýchlejšie cirkuluje a kyslík sa ľahšie dostáva do tkanív a orgánov (2). Svojimi antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami znižuje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje kardiovaskulárny systém. Jej inhalovanie pomáha pri nespavosti. Má protirakovinové účinky dokázané pri leukémii (3). Jej antibakteriálne vlastnosti chránia hlavne hrubé črevo a močový systém.

Šalvia muškátová zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav a žlče, čo urýchľuje tráviaci proces. Napomáha absorpcii vitamínov a minerálov, reguluje pohyb čreva a pomáha pri liečbe žalúdočných vredov. Pôsobí dobre na zrak, v stredoveku dostala bylinka prezývku “jasné oči” (určite si ju však do oka nekvapkajte).

Ako najlepšie využiť esenciálny olej zo Šalvie muškátovej?

 

  • MASÁŽ: 3 - 4 kv. esenciálneho oleja pridať do 10 ml napr. Mandľového, jojobového, kokosového oleja a vmasírovať do tela, má uvoľňujúci účinok hlavne pri menštruačných kŕčoch, návaloch, alebo tráviacich problémoch.
  • KÚPEĽ: Do kúpeľa pridať 4-5 kv. esenciálneho oleja zriedeného v  sprchovom šampóne. Uvoľňuje bolesť svalov, zlepší náladu, uľaví od stresu.
  • INHALÁCIA: Odparenie oleja čistí vzduch od baktérii, zbavuje stresu, uvoľňuje, vďaka sedatívnym účinkom pomáha pri problémoch so spánkom.
  • PLEŤ: Olej je vhodný na zrelú pleť, zabraňuje príznakom starnutia alebo podráždenia, zachováva vlhkosť a sviežosť pleti.


Clary sage esenciálny olej sa neodporúča používať tehotným ženám, lebo urýchľuje sťahy maternice a mohlo by to vyvolať predčasný pôrod!
Použitie tesne pred pôrodom má výhodu v tom, že urýchli pôrod.
Používaním našich stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú dodávať kvalitnejšie služby. Viac informácií.
OK